PROCES PRODUKCJI

Zapewne tylko nieliczni klienci Cegielni Przecław są świadomi tego, że kupując prozaiczne, zdawałoby się, wyroby,  tak naprawdę dostają do ręki wspólne dzieło geniuszu przyrody i sprytu człowieka. To bowiem około 60 milionów lat temu, w geologicznej epoce trzeciorzędu i późniejszego czwartorzędu powstawały  osady, które – nazywane dziś gliną czy iłami – są najważniejszym surowcem, z jakiego powstają wyroby cegielni. A oto w dużym skrócie sam  proces ich produkcji.

Przywożony z nieodległej kopalni ił jest dokładnie rozdrabniany, ujednolicany, po czym przez kilka dni „leżakuje” w osobnej, szczelnej i zaciemnionej hali, nabierając odpowiednich własności. Następnie poprzez system taśmociągów surowiec podawany jest do prasy ceglarskiej, która ostatecznie nadaje kształt wyrobom. Kolejny etap to suszenie w komorach suszarni.

Pozbawione wody cegły i pustaki układane są teraz na żaroodpornych wózkach piecowych i siłownikami hydraulicznymi kierowane do wnętrza pieca wypałowego, gdzie glina w temperaturze około 920 stopni Celsiusza nabiera wytrzymałości, czerwonego koloru i szeregu innych, oczekiwanych od ceramiki cech. Ostatnim etapem jest końcowa kontrola jakości, pakowanie na palety i wysyłka do klienta.