NASZA HISTORIA


Wyroby przecławskiej cegielni cieszyły się dobrą marką już w dwudziestoleciu międzywojennym. Stosowane wtedy technologie były proste: maszyny o napędzie parowym i ręcznym formowały cegłę, wypalaną w nowoczesnym naówczas piecu systemu Hoffmana. Świetny surowiec, jakimi są tutejsze trzecio-i czwartorzędowe iły, dawał po wypaleniu wysoką wytrzymałość i piękną, miodową barwę wyrobów. Nic dziwnego zatem, że z przecławskiej ceramiki powstało mnóstwo domów mieszkalnych i publicznych budowli, użytkowanych do dziś.


Końcem lat siedemdziesiątych właściciel, Rzeszowskie Przedsiębiorstwo Ceramiki Budowlanej, rozpoczął modernizację zakładu. Postawiono nowe hale produkcyjne, sprowadzono wydajne maszyny do formowania wyrobów, suszarnie polowe – utrapienie ceramików – zastąpione zostały suszarniami komorowymi, a na miejscu przestarzałego już, choć technicznie genialnego hoffmanowskiego pieca stanął nowoczesny tzw. tunelowy, w którego wnętrzu, odwrotnie niż w poprzedniku, wyroby poruszają się na specjalnych, żaroodpornych wózkach, zaś ogień, automatycznie podsycany i regulowany, utrzymywany jest w stałym miejscu. Ręczny dotąd wewnątrzzakładowy transport zastąpiły podajniki i elektryczne wózki.


W roku 1995 zakład zmienił właściciela. Stanisław Zając, inżynier ceramik z dużym doświadczeniem i eksperymentatorską pasją, rozpoczął inwestycje mające podnieść rentowność, jakość i sprawić, by zastosowane tu technologie były jak najmniej uciążliwe dla środowiska. Zmiany objęły m.in. piec wypałowy, zasilany teraz wysokometanowym gazem ziemnym, jak też cały szereg technologicznych szczegółów.


Obecnie właścicielem fabryki, która cegielnią pozostaje już tylko z nazwy, jest Beata Wójcik, córka Stanisława Zająca. Dziś Cegielnia „Przecław” jest producentem niemal wszystkiego, co oferuje ceramika budowlana: od małych cegieł działowych po pustaki MAX 220, wielkogabarytowe pustaki ścienne i nowoczesne ceramiczne stropy.


Dzięki środkom własnym i wsparciu Unii Europejskiej, zakład od kilku lat przeżywa jakościowy i technologiczny skok. W efekcie wyroby Cegielni są w stanie sprostać najnowszym wymaganiom rynku materiałów budowlanych. W roku 2009 zakład został rozbudowany, a stara, wysłużona linia produkcyjna została zastąpiona nową, zautomatyzowaną, odpowiadającą wszystkim współczesnym trendom.


Posiadamy wszelkie wymagane certyfikaty, badania i świadectwa, potwierdzające wysoką jakość naszej ceramiki. Potwierdzeniem tej jakości są zdobywane na licznych targach i wystawach medale i wyróżnienia. Dzięki intensywnemu rozwojowi jesteśmy jedną z nielicznych, polskich firm ceramiki budowlanej wypalających swoje wyroby w piecu tunelowym.

dawniej_dzis_cegielnia