Jak wybudować tanio strop, W czasach drogiej stali?

Sięgnij po tradycyjne rozwiązania. Zrób tani, ciepły, wygłuszający, elastyczny, gęstożebrowy strop z ceramiki budowlanej. Najbardziej sprawdzonym i najtańszym stropem jest strop z pustaków ceramicznych Ackermana.

Jest to klasyczne i sprawdzone od 130 lat rozwiązanie. Dziś w dobie drogiej stali, to najtańsze rozwiązanie, gdyż nie wymaga tak dużej ilości zbrojenia jak strop lany z betonu. Proponowany przez nas strop jest gęstożebrowy, zatem wykorzystywany w budynkach użyteczności publicznej, a także domach jednorodzinnych.
Ackermany produkowane przez Cegielnię Przecław są poryzowane, zatem nieco lżejsze od tradycyjnych pustaków i mają wyższą izolacyjność termiczną. Te cechy są bardzo ważne dla parametrów stropu. Pustaki Ackerman z Cegielni Przecław mają szerokość 30 cm i wysokość 15, 18, 20 lub 22 cm, przy długości 22 cm. Mają cztery lub sześć otworów w zależności od wysokości pustaka.

pustak stropowy
pustak stropowy acerman

Ustawia się je na przygotowanym wcześniej, wypoziomowanym deskowaniu – pełnym albo ażurowym, gęsto podpartym stemplami. Deski powinny mieć szerokość nie mniejszą niż 10 cm. Musi być też zbudowane deskowanie wieńca oraz deskowania otworów w stropie. Pustaki w sąsiednich rzędach powinny być przesunięte względem siebie o połowę długości. Ich zużycie wynosi 17 szt./m2.
Po ułożeniu na deskowaniu pustaków, trzeba ułożyć stalowe zbrojenie belek konstrukcyjnych . Zbrojenie takie ma przeważnie postać pojedynczych prętów stalowych, układanych między rzędami pustaków. Pręty są zawieszane na strzemionach w kształcie litery V. Co drugi pręt, w strefie przyściennej odgina się i łączy z górnymi prętami zbrojenia wieńca. Pręty i strzemiona będą też niezbędne do wykonania zbrojenia wieńców, które staną się później jednym ciałem ze stropem. Użyjesz ich ponadto do zbrojenia tak zwanych żeber rozdzielczych, czyli wzmocnień skierowanych poprzecznie do belek stropowych i robionych pod ścianki działowe. Materiałem na strzemiona, którymi łączy się pręty, jest drut stalowy. Potrzebny będzie też cienki drut wiązałkowy, do spinania prętów i strzemion w jedną całość. Na 10 m2 stropu Ackerman zużywa się około 50 kg zbrojenia. Pokazujemy to na filmie.

Następnie pustaki stropowe Ackermana zalewa się warstwa nadbetonu. Przy okazji mieszanka betonowa otuli też zbrojenie belek stropowych, żeber rozdzielczych i wieńca. Nadbetonu potrzeba od 4-5 cm, nad poziom pustaków. Po zakończeniu betonowania, trzeba dopilnować, żeby nadbeton nie zaczął zbyt prędko wiązać lub nie zamókł od deszczu. Najpierw więc osłania się strop folią budowlaną, a później zrasza wodą, przez co najmniej 7 dni. Po około 28 dniach można rozmontować deskowanie.
Stropy Ackermana to najbardziej sprawdzone, najtańsze i najlepsze rozwiązanie na funkcjonalny, tani strop.